Medaljerekord ved Springcup Nord stævnet


Lørdag den 7. januar deltog Viborg Gymnastik Forening (VGF) i Springcup Nord i Dronningborg hallen i Randers med deres Teamgym afdeling. Konkurrencen er en individuel springkonkurrence, hvor gymnaster fra hele region Nordjylland konkurrerer mod hinanden i disciplinerne spring på bane og spring på trampet. VGF’s Teamgym-afdeling deltog med cirka 90 gymnaster.

Cirka 450 gymnaster fra regionen deltog i konkurrencen og i løbet af dagen blev der gennemført cirka 1800 spring.

VGF’s dygtige gymnaster plejer at yde nogle flotte præstationer, hvilket også blev tilfældet i år. VGF’s gymnaster leverede nogle rigtig fine spring og VGF sikrede sig 88 top ti placeringer i  kvalifikations runderne, hvilket gav gymnasterne adgang til de eftertragtede finalerunder.  

Efter de mange spændende finalerunder kunne VGF’s gymnaster tage 42 medaljer med hjem til Viborg, hvilket var hele 10 medaljer mere end sidste år.

Det var især VGF’s yngste årgange, som havde høstet flere medaljer end tidligere år.


Følgende gymnaster fra VGF fik medaljeplaceringer …

Mikrodrenge årgang 2008-2014:
Christian Carøe Nygaard, sølv på bane og Lasse Bjerge Alcoholado fik bronze på trampet.

Mikrodrenge årgang 2006-2007:
Oskar Ølhom Jørgensen, guld på bane og guld på trampet, Hektor Sadolin Klausen, sølv på trampet, samt bronze til Pelle Brorsbøl på trampet.

Mikropiger årgang 2009-2014:
Maj Jeppesen fik sølv på trampet.

Mikropiger årgang 2008:
Sara Ryberg Dahl, sølv på bane og guld på trampet, Sofie Maj Nøhr Laursen, bronze på bane og bronze på trampet, Amalie Lindhardt Mikkelsen, også bronze på bane og sølv på trampet.

Mikropiger, årgang 2007:
Josefine Østbjerg, guld på bane og guld på trampet, Yasmin Murphy, bronze på trampet.  

Minipiger årgang 2006:
Johanne Henriksen, guld på bane, Anna Freundlich Andersen, sølv på bane og bronze på trampet, Nikoline Søbo Andreasen, bronze på bane og sølv på trampet.

Minipiger årgang 2005:
Amalie Mørup, bronze på bane og bronze på trampet.

Minipiger årgang 2004:
Victoria Tapdrup Thompson, sølv på bane, Mathilde Thorstensen, bronze på bane, Laura Lindhard
Mikkelsen, sølv på trampet, Linnea Rzepka, bronze på trampet.

Minipiger årgang 2003: Karoline Lund Løwe, guld på bane, Jennifer Jæger Kjeldsen, sølv på trampet.

Minipiger årgang 2002:
Signe Posorski, guld på bane og sølv på trampet

Juniorpiger årgang 2000-2001:
Sara Jao, guld på bane og guld på trampet, Thea Møller Poulsen, sølv på bane og sølv på trampet, Emma Gertsen, sølv på bane.

Seniordamer:
Julie Christensen, guld på bane og guld på trampet, Julie Krogsgård, sølv på bane og sølv på trampet.

Master herrer:
Henrik Kjeldsen, guld på bane og bronze på trampet.

Domainbox ApS